پنج‌شنبه, اکتبر 21, 2021

Buy now

نکاتی اساسی برای افزایش عمر ماشین ظرفشویی

چرا باید به دنبال افزایش عمر ماشین ظرفشویی باشیم؟ به نظر شما عمر ماشین ظرفشویی می تواند چقدر باشد؟ اکثر تولیدکنندگانی که در نظرسنجی ها شرکت کرده بودند عمر 10 سال را تخمین می زنند. اما این طول عمر لزوما به معنای داشتن دستگاهی بدون مشکلات نیست. داده های نظرسنجی در مورد بیش از 70 هزار ماشین ظرفشویی نشان می دهد که حدود 30 درصد از کل ماشین های ظرفشویی تازه خریداری شده ظرف 5 سال اول احتمالا دچار مشکل یا خرابی خواهند شد.

بنابراین چگونه می توانید این دهه را پشت سر بگذارید؛ بدون اینکه با سرویس کار یا تعمیر کار ماشین ظرفشویی تماس بگیرید؟ تعدادی از عوامل می توانند روی عمر ماشین ظرفشویی شما تاثیر بگذارید که از مهمترین آنها می توان به نحوه مراقبت از ماشین ظرفشویی اشاره کرد.

چیزی که همه متخصصان بارها و بارها به آن اشاره می کنند؛ توجه به نکات مندرج در دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی است (به خصوص در مورد شستشوی فیلتر البته اگر ماشین ظرفشویی شما قابلیت شستشوی خودکار فیلتر را ندارد).

بیشتر بخوانید: ست کردن رنگ لوازم خانگی با دکوراسیون

مواردی برای افزایش عمر ماشین ظرفشویی

در ادامه ما قصد داریم نکاتی اساسی برای افزایش عمر ماشین ظرفشویی را لیست کنیم تا در صرفه جویی هزینه خرید ماشین ظرفشویی به شما کمک کنیم.

نکاتی اساسی برای افزایش عمر ماشین ظرفشویی

خالی کردن مواد از بشقاب ها

بشقاب ها را خالی کنید اما برق نندازید. حتما قبل از بارگذاری ظرف ها؛ استخوان ها، خلال دندان ها و سایر مواد جامد را از بین ببرید. این مواد باقی مانده می توانند به سادگی شلنگ تخلیه را مسدود کنند، فیلتر را پاره کنند و یا به پمپ آسیب برسانند.

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

باقیمانده غذاها باید به جایی برود، اگر ماشین ظرفشویی شما قدیمی است باید فیلتر را به صورت دستی تمیز کنید. آدام هافمن؛ مدیر مهندسی ماشین ظرفشویی در شرکت لوازم خانگی بیان می کند که شما باید هر ماه یکبار یا بیشتر فیلتر ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنید. وی بیان می کند که یکی از علائمی که به شما نشان می دهد وقت تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی فرا رسیده است کاهش عملکرد شستشو یا باقی ماندن لکه های غذا روی ظرف ها است.

قفسه پایینی را بردارید، حالا باید یک استوانه پلاستیکی پیدا کنید که می توانید آن را باز کنید (برای این کار از دفترچه راهنمای دستگاه خود کمک بگیرید). فیلتر را زیر آب جاری بشویید تا کثیفی ها از آن خارج شود. با استفاده از اسفنج نرم و آب گرم و مایع ظرفشویی یا صابون مایع؛ ذرات سرسختی که باقیمانده اند را تمیز کنید؛ توجه کنید که استفاده از برس های ساینده یا فلزی می تواند به فیلتر صدمه بزند.

اگر در فیلتر خود سوراخ هایی را پیدا کردید فورا آن را عوض کنید تا از ورود ذرات غذا به داخل پمپ جلوگیری کنید. در غیر این صورت به پروانه پمپ و موتور آسیب می رسانند که می تواند تعمیرات پر هزینه ای را برای شما به همراه داشته باشد.

تمیز کردن درزگیر درب ماشین ظرفشویی

در صورت لزوم از یک پارچه آغشته به سرکه سفید برای تمز کردن درزگیر بین درب ماشین ظرفشویی و وان استفاده کنید؛ این جا جایی است که ذرات غذا جمع می شود. تجمع ذرات غذا می تواند باعث بد بو  شدن دستگاه و رشد کپک شود و به طور بالقوه باعث می شود که درب به خوبی بسته نشود. از استفاده از دستمال آغشته به مایع سفید کننده و مواد شیمایی خشن و هر گونه مواد ساینده برای درب و وان ضد زنگ خودداری کنید.

به دنبال آثار باقیمانده از آب سخت باشید

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دارای آب سخت است؛ در داخل ماشین ظرفشویی شما احتمال ایجاد رسوب و تغییر رنگ وجود دارد. این رسوبات مانند ابری روی ظروف و فضای داخلی دستگاه شما ظاهر می شوند و ممکن است مانع از حرکت روان ریل ها و چرخ های رک شود.

نکاتی اساسی برای افزایش عمر ماشین ظرفشویی

برای از بین بردن رسوبات به صورت ماهانه؛ از یک پاک کننده ماشین ظرفشویی بر پایه اسید ستریک استفاده کنید. دستورالعمل های روی پاک کننده را برای از بین بردن رسوبات ماشین ظرفشویی خود دنبال کنید. علاوه بر این؛ اگر دی بک منطقه با آب سخت زندگی می کنید از نمک ماشین ظرفشویی در سیستم نرم کننده آب دستگاه استفاده کنید. این کار باعث بهبود تمیز کردن؛ کمک به جلوگیری از ایجاد لک و کدر شدن ظرف ها می شود. نمک همچنین از تجمع رسوبات در ماشین ظرفشویی جلوگیری می کند.

افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی با بررسی بازوهای اسپری

هر چند ماه یک بار، سوراخ های بازهای شستشو؛ نازل های اسپری را بررسی کنید تا از تمیز بدون و عدم مسدود بودن آنها اطمینان حاصل کنید. اگر می بینید که مواد غذایی نازل های اسپری را مسدود کرده است سعی کنید با استفاده از خلال دندان یا تمیز کننده لوله آنها را تمیز کنید. شما باید در حین انجام این کار بسیار دقت کنید و از تغییر شکل سوراخ ا جلوگیری کنید چونکه می تواند روی الگوی اسپری و نحوه کار ماشین ظرفشویی شما تاثیر بگذارد.

برای افزایش عمر ماشین ظرفشویی خود قفسه ها را ضد زنگ کنید

در صورت از بین رفتن پوشش پلاستیکی, در اسرع وقت با استفاده از رنگ وینیل یا گزینه های جایگزین آنها را ترمیم کنید؛ در غیر این صورت قفسه ها دچار خوردگی می شوند و قطعات کوچک فلزهای زنک زده وارد پمپ می شوند. تصور کنید که پمپ ماشین ظرفشویی مانند قلب است و پوسته های زنگ زده مانند تجمع پلاک ها هستند و سیستم بدن را با لخته شدن تهدید می کنند.

نکاتی اساسی برای افزایش عمر ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی خود را بیش از حد بارگیری نکنید

قرار دادن بیش از حد ظروف در دستگاه؛ الگوی اسپری اب را محدود می کند و از تمیز کردن مناسب جلوگیری می کند. شما باید ظرف های خود را دوباره بشویید؛ استفاده زیاد از دستگاه هم باعث کاهش عمر آن می شود. قطعات مکانیکی هر چه بیشتر استفاده شوند؛ فرسوده می شوند. به همین دلیل شما نباید ظرف های کمی را هم در دستگاه بگذارید.

برای افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی خود فقط ظرف ها را در آن قرار دهید

ممکن است فیلم هایی را پیدا کنید که به شما پیشنهاد می کنند از ماشین ظرفشویی خود برای تمیز کردن قطعات خودرو استفاده کنید؛ این ایده بسیار بدی است. قطعات خودرو چرب هستند و ماشین ظرفشویی و مواد شوینده برای کنترل این نوع چربی ساخته نشده اند. با این کار فیلتر ماشین ظرفشویی شما مسدود می شود و حتی پمپ دستگاه خراب می شود.

اطمینان حاصل کنید که آب ماشین ظرفشویی داغ است

آب ماشین ظرفشویی شما باید داغ باشد (120 درجه فارنهایت). اگر آب وارد شده به اشین ظرفشویی سرد باشد؛ دستگاه برای رسیدن و حفظ دمای مطلوب به صورت طولانی تری کار خواهد کرد و این مسئله روی عمر ماشین ظرفشویی تاثیر منفی می گذارد.

چرخه خود تمیزکنندگی (self-cleaning) را اجرا کنید

 برخی از ماشین های ظرفشویی دارای چرخه self-cleaning هستند که از دماهای بالا برای از بین بردن باکتری ها و تمیز کردن عمیق وان استفاده می کنند. این چرخه های شستشو را باید هر دو ماه یکبار اجرا کنید؛ اما قبل از این کار از خالی بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید.

منبع: consumerreports و realsimple و beko

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

Stay Connected

21,995طرفدارپسندیدن
0دنبال کننده‌‌هادنبال کردن
0مشترکیناشتراک

Latest Articles

لیست قیمت ماشین ظرفشویی

ظرفشویی در حال حاضر یکی از وسایل ضروری برای خانم های پر مشغله و شاغل است. دیگر لازم نیست، زمان خود را صرف شستشو...

لیست قیمت تلویزیون

یکی از دغدغه مهم خریداران برای خرید به صرفه تلویزیون همواره پیدا کردن نازل ترین قیمت بوده است. به همین دلیل کاربران قبل از...

لیست قیمت ماشین لباسشویی

با توجه به اینکه خواهان خرید چه نوع لباسشویی باشید، با دامنه گسترده ای از مدل ها و نوع های مختلف سر و کار...

لیست قیمت یخچال فریزر

یخچال فریزرها با مسولیت نگه داری خوراکی های ما همیشه مهم ترین عضو آشپزخانه بوده اند. از آن جایی که خرید یک یخچال فریزر...

لیست قیمت جاروبرقی

لیست قیمت جاروبرقی بوش مدل جاروبرقی دور موتورقیمت8PRO51800W6،450،0005PRO81800W5،400،0008GOLD2200W5،550،0008SLIM11600W6،400،0008PRO41600W6PRO11800W6،450،000 لیست قیمت جاروبرقی فیلیپس مدل جاروبرقی دور موتورقیمت91702200W4،450،00091742200W4،600،00091752200W91761400W7،200،0008087 لیست قیمت جاروبرقی سامسونگ مدل جاروبرقی دور موتورقیمت41902000W2،200،00045702000W2،200،00025402000W3،200،000 لیست قیمت جاروبرقی ال جی مدل جاروبرقی...